TÜRKİYE'DE EĞİTİM

Türkiye'de Akademik Eğitim

Türkiye birçok yabancı öğrenci için oldukça iyi imkan ve olanaklara sahip bir ülkedir. Zamanla daha iyiye giden imkanlarıyla ve eğitim kalitesiyle öğrenciler için cazip bir ülke haline gelmeye devam etmektedir.


Üniversite sayısının fazla olması ve birçok kültürü kendi içerisinde barındırabilmesi açısından çeşitlilik gösterdiği için Türkiye’de öğrenci olmak birçok gencin hayali. Öğrencilerin yurtdışında üniversite okumak için önce nerede yaşamak istediğine karar vermesi gerekir. Türkiye küçük ve büyük şehirleriyle yaşam alanı çeşitliliğine sahip bir ülke ve bunun yanında oluşturulan uluslararası ortam Türkiye’yi bir çekim merkezi haline getirmektedir.


Türk üniversiteleri yüksek kalitede verdiği eğitim ile Avrupa eğitiminin bütününe dahildir. Türkiye’de öğrenim gören yabancı uyruklu öğrenciler diğer birçok ülkeye nazaran daha düşük öğrenim katkı payı öder. Lisans sonrası lisans üstü programlarda öğrenimlerini devam ettirmek isteyen öğrencilere bu hak verilir. Türk üniversitelerinden mezun olan öğrencilerin mezuniyetlerden sonra alanlarıyla ilgili çeşitli iş bulma imkanları vardır. Türkiye uluslararası yatırımcıların rağbet ettiği bir ülke olduğu için öğrenciler global şirketlerde çalışma fırsatı yakalama şansına sahiptir.


Türkiye’deki Öğrenci Potansiyeli

Türkiye Avrupa’daki en fazla öğrenci nüfusuna sahip ülkeler arasında yer alır.

Yurtdışından gelen yabancı uyruklu öğrenciler tarafından da tercih edilen bir ülkedir.

Ortadoğu, Orta Asya ve Azerbaycan’dan birçok öğrenciye ev sahipliği yapar.

Genç nüfusun fazla olması, dinamik ve enerjisi yüksek bir eğitim-öğretim hayatı oluşturur.

 

2017-2018 Eğitim – Öğretim verilerine göre Türkiye’deki üniversitelerimizde toplam 7.560.371 öğrenci var. Bunlardan 125.030’u yabancı uyruklu öğrencidir. Türkiye’de 194 farklı ülkeden öğrenci bulunmaktadır. Yabancı uyruklu öğrencilerin 81.706’sı erkek, 43.324’ü kadındır. Öğrencilerin 102.298’i devlet, 22.725’i vakıf üniversitelerinde eğitim görüyor.


En fazla yabancı öğrencinin geldiği 20 ülke sırasıyla:

Suriye Arap Cumhuriyeti

Azerbaycan Cumhuriyeti

Türkmenistan

İran İslam Cumhuriyeti

Afganistan İslam Cumhuriyeti

Irak Cumhuriyeti

Almanya Federal Cumhuriyeti

Yunanistan Cumhuriyeti

Bulgaristan Cumhuriyeti

Somali Federal Cumhuriyeti

Çin Halk Cumhuriyeti

Kazakistan Cumhuriyeti

Kırgız Cumhuriyeti

Mısır Arap Cumhuriyeti

Yemen Cumhuriyeti

Filistin Devleti

Pakistan İslam Cumhuriyeti

Libya Devleti

Ürdün Haşim Krallığı

Kosova Cumhuriyeti

 

Türkiye’deki Öğrenciler için Aktiviteler

Türkiye, öğrenciyi sosyo-kültürel açıdan doyuma ulaştırmanın yanında Türk kültürünü tanıma, benimseme imkanını öğrenciye verebilmektedir.


Uluslararası sertifika programları, sempozyumlar, bilimsel çalışmalar, konserler, sergiler, tiyatrolar vb. gibi birçok etkinlikte ev sahipliği konumunda ve kendi içerisinde yapmış olduğu benzer faaliyetlerle öğrenciler için kendilerini her alanda geliştirmelerini sağlayacak fırsatlara sahiptir.

Kampüslerde öğrencilerin bütçesine uygun alanlar oluşturulur.


Konaklama İmkanları

Türkiye’de öğrencilerin konaklayabilecekleri birçok kurum vardır. Bu kurumlar denetlemesi sağlanan güvenli kurumlardır. Öğrenciler ayrıca okullarına yakın üniversite yurtları veya özel yurtlarda uygun bir bütçeyle kalabilirler.  Bunun yanında öğrenci istediği takdirde bütçesine uygun bir daire kiralayarak özel bir yaşam alanı oluşturabilir.

 

Turqua Group ile Burs Olanakları

Turqua Group üniversitelerle yaptığı özel anlaşmalar ile  %100, %75, %50 ve %25 oranlarında özel burslar ve indirimler sağlamaktadır. Yabancı uyruklu öğrenciler Turqua vasıtasıyla başvuru yapmak istediklerinde; sadece Turqua’ya özel burslardan faydalanır, eğitim danışmanları tarafından başvuruları ve takipleri özenle yapılır. Akademik başarı sağlayan öğrencilerimiz için ise %100 burs imkanları da mümkündür.

Burslar hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

 

Diğer Burslar

Türkiye bursları hakkında detaylı bilgi için; https://www.turkiyeburslari.gov.tr/  adresini ziyaret edebilirsiniz.

BAŞVUR
TURQUA GROUP DANIŞMANLIK VE EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
Tüm hakları Turqua Group firmamıza ait olup referans bölümündeki logolar ilgili şirketlere aittir.
© Copyright 2004 | 2024

Bölgesel Seo Web Tasarim Ajansı
Bölgesel Seo Web Tasarım