YÖS KURSU VE SINAVLARI

YÖS KURSU VE SINAVLARI
YÖS (Yabancı Uyruklu Öğrenci Seçme Sınavı) Nedir?
YÖS, Türkiye’de devlet üniversitelerinde lisans eğitimi almak isteyen yabancı uyruklu öğrenciler için uygulanır. Her Türk üniversite kendi YÖS’ünü uygulamaktadır ve yabancı uyruklu öğrenciler için özel kontenjanlar belirlemektedir. 

YÖS için Şartlar
YÖS’e lise son sınıfta ya da mezun durumunda olan yabancı uyruklu öğrenciler girebilir. Sınava girmek isteyenler için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır.
Öğrenciler birden fazla üniversitenin YÖS’üne girebilirler. Yüksek lisans ve Doktora programlarına başvuru yapmak isteyenlerle ilgili bir sınav değildir, sadece Türkiye’de lisans okumak isteyen öğrenciler faydalanabilir.

YÖS Nerede ve Ne Zaman Düzenlenir?
Türkiye’de her üniversite kendi YÖS sınavını kendi belirlediği ülkelerde ve şehirlerde düzenler. Üniversiteler web sayfalarından, YÖS başvuru ve sınav tarihlerinin duyurusunu yapar.
2019 YÖS uygulayan üniversiteler ve sınav tarihleri için tıklayınız.

YÖS’ün İçeriği
YÖS’te sorulan soru sayısı üniversitelere göre farklılık göstermektedir. Genellikle 80 ila 100 arası soru sorulmaktadır. Matematik, IQ ve Geometri sorularından oluşan sınav çoktan seçmelidir. Sınavlar genellikle Türkçe, İngilizce, Arapça, Rusça gibi pek çok dilde açıklamalı olarak düzenlenir. 

YÖS Başvuru Ücreti
Her üniversite kendi sınav ücretini belirler. Bu ücret Türkiye’de ve yurtdışında sınava girecek olanlara ve uyruğa göre değişiklik göstermektedir.

YÖS Başvurusu
YÖS’e başvuru yapmak isteyen öğrencilerimiz, başvuru süresinde danışmanlarımız tarafından adım adım yönlendirilir. Öğrencilerimizin gerekli belgeleri hazırlamaları sağlanır. Başvuru formları doldurulan öğrencilerimizin sınav başvuruları danışmanlarımız tarafından yapılır ve “Sınav Giriş Belgeleri” kendilerine teslim edilir.

YÖS Tercih Süreci
YÖS sonuçları açıklandığında, öğrencilerimizin istekleri ve eğitmenlerimizin önerileriyle doğru tercihler yapılır ve puanlarına göre en iyi üniversiteye yerleşmeleri sağlanır. 

BAŞVUR
TURQUA GROUP DANIŞMANLIK VE EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
Tüm hakları Turqua Group firmamıza ait olup referans bölümündeki logolar ilgili şirketlere aittir.
© Copyright 2004 | 2024

Bölgesel Seo Web Tasarim Ajansı
Bölgesel Seo Web Tasarım